از سایت بی بی سی دستگیری گسترده   2009-06-14 10:57:21

BBC Persian
به روز شده: 08:43 گرينويچ - 14 ژوئن 2009 - 24 خرداد 1388

* اين صفحه را برای ديگران بفرستيد
* چاپ مطلب

دستگیری گسترده فعالان سیاسی در تهران
جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین

محمدرضا خاتمی برادر محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران از جمله بازداشت شدگان است

عده زیادی از فعالان سیاسی در ایران از جمله حامیان سرشناس دو نامزد جناح اصلاح طلب در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور بازداشت شده اند.

دبیرکل و چند تن از اعضای دفتر سیاسی جبهه مشارکت ایران اسلامی و دو عضو سرشناس سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در ایران که دو حزب عمده جناح اصلاح طلب و از مهم ترین حامیان میرحسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران محسوب می شوند، در میان بازداشت شدگان هستند.

بر اساس تازه ترین اخبار محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در ساعات اولیه صبح امروز در منزل خود بازداشت شد.

هدی صابر و محمد تقی رحمانی، از اعضاء نهضت آزادی ایران نیز بازداشت شده اند.

همچنین احمد زیدآبادی، دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی که از نامزدی مهدی کروبی حمایت می کرد، دستگیر شده است.

حنیف مزروعی، روزنامه نگار و فعال سیاسی در تهران به بی بی سی فارسی گفت که می تواند بازداشت محسن میردامادی (دبیرکل جبهه مشارکت)، زهرا مجردی (عضو شورای مرکزی و همسر آقای میردامادی)، سعید شریعتی، عبدالله رمضان زاده و زهره آقاجری از اعضای دفتر مرکزی جبهه مشارکت و همچنین بهزاد نبوی و مصطفی تاج زاده اعضای سرشناس سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را تأیید کند.

او گفت علاوه بر این افراد، علی پورخیری، شاهین نوربخش، علی تقی پور، محمد شکوهی، اشکان مجللی و میثم ورق چهر از اعضای جبهه مشارکت بازداشت شده اند.

آقای مزروعی که پسر رجبعلی مزروعی، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت است، همچنین گفت که شنیده های او از بازداشت اشخاص دیگری هم حکایت دارد اما از آنجا که خطوط تلفن همراه و سیستم پیامک تلفنی در تهران قطع و تماس با تلفن های ثابت هم مشکل شده است، نمی تواند این شنیده ها را تأیید کند.

به گفته آقای مزروعی، اعضای دفتر سیاسی جبهه مشارکت عصر روز شنبه ۲۳ خرداد جلسه ای داشتند که رجبعلی مزروعی هم در آن شرکت داشته است.

به گفته او، رجبعلی مزروعی در پایان جلسه ساختمان را ترک کرده و بعدا شنیده است که عده ای از حاضران در جلسه بازداشت شده اند.

او همچنین گفت که بهزاد نبوی، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در منزل مسکونی خود توسط مأموران بازداشت شده است.

مهدیه محمدی، همسر احمد زیدآبادی نیز به بی بی سی فارسی گفت که آقای زیدآبادی حدود ساعت ده شنبه شب جلوی در منزلش بازداشت شده است.

محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز و از چهره های حامی مهدی کروبی نیز در گفت و گو با بی بی سی فارسی از بازداشت محمدرضا خاتمی و مصطفی تاج زاده خبر داد و گفت "احتمالا" محسن امین زاده هم دستگیر شده است.

خبرگزاری رسمی دولت ایران جمعه شب از بازداشت مصطفی تاج زاده و محسن امین زاده، اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت خبر داده بود، اما این خبر بعدا تکذیب شد.

آقای تاج زاده در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم عضویت دارد.

برخی رسانه های جناح اصولگرا در ایران، مانند روزنامه کیهان و خبرگزاری فارس، معمولا از جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین به عنوان "احزاب دوقلو" نام می برند و آنها را به "تندروی" متهم می کنند.

محمدعلی ابطحی گفت که احتمال دارد این بازداشت ها به ناآرامی های روز شنبه در تهران مربوط باشد.

این ناآرامی ها پس از اعلام نتایج انتخابات توسط وزارت کشور ایران آغاز شد.

وزارت کشور اعلام کرد که محمود احمدی نژاد با کسب بیش از ۲۴ و نیم میلیون رای (۶۲.۶۳ درصد آرا) در انتخابات به پیروزی رسیده است، اما رقبای او این آمار را ساختگی دانسته اند.نام
پیام
Write all letters which are not black!
حروفی که سیاه نوشته نشده در پنجره وارد کنید.

روز نوشتها

یادها

شعرها

از دیگران

من و جنهایم

داستانها

انتخابات