دویچه وله/ سایت گویا   2009-06-14 11:31:52

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران:
«جامعه جهانی نباید نتیجه انتخابات ایران را به ‌رسمیت بشناسد»

صحنه‌ای از سرکوب معترضان در تهران
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: صحنه‌ای از سرکوب معترضان در تهران
«کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» می‌گوید، جامعه بین‌المللی نباید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد را به‌رسمیت بشناسد. این سازمان حقوق بشری پیشنهاد می‌کند، نتایج اعلام شده لغو و انتخابات مشروع دیگری برگزار شود.


در بیانیه‌ی «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» که شامگاه روز شنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) انتشار یافت، آمده است: «همه نشانه‌ها حاکی از این است که آرای مردم توسط مقامات دولتی دستکاری شده‌اند تا پیروزی گسترده‌ای را برای محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری فعلی رقم بزند».

به گفته‌ی کمپین بین‌المللی حقوق بشر، مهندس میرحسین موسوی پیشتر توسط مقامی بلندپایه که مسئول نظارت بر شمارش آرا در وزارت کشور بوده، حوالی ساعت ۲۳ روز ۲۲ خرداد ماه مطلع شده بود که وی پیروز انتخابات است و از او خواسته شده بود که آن را علنی نکرده و برای برگزاری جشن پیروزی تا روز یکشنبه صبر کند.

اما ساعتی بعد وزارت کشور، محمود احمدی‌نژاد را پیروز انتخابات معرفی می‌کند و آیت‌الله خامنه‌ای بدون توجه به آشفتگی در وزارت کشور و افزایش اعتراض‌های مردمی، پیروزی احمدی‌نژاد را تایید کرد و جریان انتخابات را خاتمه یافته دانست.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید: «جامعه بین‌المللی نمی‌تواند نتیجه چنین انتخابات پر ابهامی را بپذیرد و باید از به‌رسمیت شناختن نتیجه‌ی چنین انتخاباتی خودداری شود.»

به نظر سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر، «همه باید کمک کنند تا مقام‌های ایران متوجه بشوند که بدون برگزاری انتخابات مجدد، که در آن نامزد واقعی برای بر عهده گرفتن دولت انتخاب شود، هیچ آرامش اجتماعی برقرار نخواهد بود و در سطح بین‌المللی برای چنین دولتی هیچ اعتباری قائل نخواهند شد».

به اعتقاد کمپین بین‌المللی حقوق بشر، دولت ایران با دستکاری در نتایج انتخابات، «وارد یک بحران مشروعیت بی‌سابقه‌ای شده است».

سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با اشاره به سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌های مردمی در تهران و دیگر شهرهای ایران در شبانه‌روز گذشته و تشابه آن با سرکوب تظاهرات دموکراسی‌خواهی جوانان چینی در سال ۱۹۸۹ می‌گوید: «یک تیانانمن برای تهران طراحی شده است که در آن خشونت گسترده‌ی مهار نشده‌ای منجر به وحشت مردم در پیگیری آرمان دموکراسی شود.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران ازهمه اعضای جامعه بین‌الملل خواست نه تنها بشدت جریان انتخابات را محکوم کنند بلکه به تلاش‌های خشونت‌بار دولت ایران در سرکوب اعتراض‌های به حق و مشروع مردم، با قدرت تمام اعتراض کنند.


نام
پیام
Write all letters which are not black!
حروفی که سیاه نوشته نشده در پنجره وارد کنید.

روز نوشتها

یادها

شعرها

از دیگران

من و جنهایم

داستانها

انتخابات