گویا کشته   2009-06-15 21:12:21

انتخابات ۸۸
یک نفر در راهپیمایی مسالمت‌آمیز معترضان به انتخابات کشته شد

جمعیت عظیمی از معترضان به نتایج انتخابات بعدازظهر دوشنبه حدفاصل میدان انقلاب تا میدان آزادی دست به تظاهرات زدند.
۱۳۸۸/۰۳/۲۵
دقایقی پس از پایان راهپیمایی مسالمت‌آمیز و میلیونی معترضان به نتایج انتخابات و در حالی که راهپیمایان در حال بازگشت به خانه‌های خود بودند، گروه‌هایی از لباس شخصی‌ها و شبه‌نظامیان حامی دولت به راهپیمایان حمله کردند.

از تهران، ابتدای خیابان محمدعلی جناح در میدان آزادی خبر می‌رسد که نیروهای مسلح از یک پایگاه بسیج به روی مردم آتش گشودند که دست‌کم یک نفر کشته و چندین نفر به شدت مجروح شدند.

گزارشگران تلویزیون های «بی بی سی» و «سی ان ان» از محل برگزاری این راهپیمایی عظیم گزارش کرده‌اند که در برخی نقاط حوالی میدان آزادی صدای شلیک گلوله به گوش رسیده است.

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و فرانسه هم با اشاره به این موضوع، کشته شدن دست‌کم یک نفر را تأیید کرده‌اند.

آسوشیتدپرس گفته است که عکاس این خبرگزاری شخصاً در میدان آزادی تهران صحنه آتش گشودن شبه‌نظامیان حامی دولت به روی معترضان و کشته شدن یک نفر در این حادثه را مشاهده کرده است.

همین گزارش حاکی است که شماری از معترضان در میدان آزادی، در اثر این تیراندازی که از یک پایگاه بسیج انجام شده، به شدت مجروح شده‌اند.

برخی گزارش‌های غیر رسمی از شهروندان حاضر در این راهپیمایی اعتراض‌آمیز نیز حاکی است که گروهی از لباس شخصی‌ها از خیابان محمدعلی جناح به سمت میدان آزادی به جمعیت حاضر در این میدان حمله‌ور شده‌اند.

برادر یکی از زخمی‌شدگان به رادیو فردا گفت: در راه بازگشت به خانه به همراه برادر ۱۵ ساله خود بودم که منطقه به اغتشاش کشیده شد و برادر من بر اثر شلیک گلوله نیروهای بسیج از ناحیه کلیه زخمی شد.

این شهروند تهرانی گفت: خود و برادرش در راهپیمایی حضور نداشتند و در حال بازگشت به خانه از محل کار این اتفاق برای برادر وی روی داده است.

وی گفت که پس از این حادثه برادر وی به اورژانس منتقل شده و اکنون از وضعیت او بی‌خبر است.

یک شاهد عینی هم در ارتباط با حوادث خشونت بار پس از پایان راهپیمایی مسالمت‌آمیز معترضان، به رادیو فردا گفت: هنگامی که شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی مشغول بازگشت به خانه‌های خود بودند، تعدادی بسیجی، که خود را حزب‌الله می‌خواندند، سوار بر موتورسیکلت به سرعت از کنار مردم رد شدند و در حوالی میدان آزادی ابتدای بزرگراه محمدعلی جناح اقدام به تیراندازی به سمت گروه بی‌دفاعی که در میان آنها زنان و کودکان بودند کردند.

این شاهد عینی گفت که به چشم خود شاهد زخمی شدن دو نفر، یکی از ناحیه زانو و دیگری بالاتر از زانو بوده است.

وی گفت: زخمی‌شدگان سریعاً توسط مردم به داخل ماشین منتقل شدند و به سمت میدان صادقیه اعزام شدند.

به گفته این شاهد عینی، مردم پس از این حادثه با شعارهای «الله اکبر» و «می‌کشم می‌کشم آن که برادرم کشت» به سمت میدان صادقیه رهسپار شدند.

وی تأکید کرد:پلیس هیچ عکس‌العملی در قبال مردم نشان نمی‌داد اما شاهد نقش بعضی از «نیروهای خودسر» در این حادثه بودیم.

این شاهد عینی گفت: در میدان صادقیه شایع شده که شماری از این نیروهای خودسر توسط مردم دستگیر و تحویل پلیس شده‌اند.

وی همچنین گفت: در اطراف میدان انقلاب شماری از نیروهای پلیس با مردم درگیر شدند اما پس از آن که روشن شد این اعتراض همه‌گیر و تعداد معترضان خیلی زیاد است، عقب‌نشینی کردند.

همین گزارش حاکی است که در حوالی دانشگاه شریف نیز شماری از اعضای بسیج دانشگاه آزاد با راهپیمایان درگیر شدند که در مواجهه با شعارهای مردم صحنه را ترک کردند.

گزارش غیررسمی از شهروندان مشهدی نیز حاکی است که اجتماع اعتراضی شهروندان این شهر نیز در مقابل دانشگاه فردوسی با دخالت نیروی انتظامی و لباس شخصی‌ها به خشونت کشیده شد.

این گزارش‌ها از زخمی شدن برخی از معترضان و همچنین بازداشت شماری از مردم و دانشجویان حکایت دارد.


نام
پیام
Write all letters which are not black!
حروفی که سیاه نوشته نشده در پنجره وارد کنید.

روز نوشتها

یادها

شعرها

از دیگران

من و جنهایم

داستانها

انتخابات