دویچه وله/ سایت بالاترین گزارش تخلفات   2009-06-24 11:50:18

• ایران | 24.06.2009
انتشار گزارش تخلفات انتخاباتی از سوی ستاد موسوی

یک حوزه رای‌گیری در تهران
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: یک حوزه رای‌گیری در تهران
کمیته‌ی صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای انتخابات ۲۲ خرداد ایران، با انتشار یک گزارش سه صفحه‌ای، جزئیاتی از تخلفات رخ‌‌داده در جریان انتخابات را در اختیار افکار عمومی قرار داد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گزارش در وبسایت متعلق به میرحسین موسوی انتشار یافته و در آن اتهام‌های سنگینی علیه برگزارکنندگان انتخابات مطرح شده است. در این گزارش از چاپ ۲۰ میلیون برگه‌ی رای اضافی سخن رفته که سرنوشت این ورقه‌های اضافی در ابهام قرار دارد. و نیز گفته می‌شود که صندوق‌های رای در آغاز رای‌گیری خالی نبوده‌اند.

مجری انتخابات در ایران وزارت کشور است که در اختیار محمود احمدی‌نژاد است و احمدی‌نژاد خود از جمله‌ی نامزدهای انتخابات بود. نظارت بر برگزاری سالم انتخابات را نیز شورای نگهبان بر عهده دارد که دو تن از اعضای حقوق‌دان آن عضو کابینه‌ی محمود احمدی‌نژاد هستند. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز یکی از حامیان سرسخت محمود احمدی‌نژاد است و حمایت خود را بارها به طور علنی مطرح کرده است.

مهندسی انتخابات در سه مرحله

در گزارش سه صفحه‌ای ستاد میرحسین موسوی که مخاطب آن ملت ایران و افکار عمومی است، آمده است، چنانچه هشدارها و تذکرات قبلی این ستاد نادیده گرفته نمی‌شد و مقامات مسئول، وظیفه‌ی قانونی خود را در رفع اشکالات عدیده‌ای که در مرحله «قبل»، «حین» و «بعد» از انتخابات به آنان اعلام گردید، انجام می‌دادند، امروز ایران در راس اخبار جهان به عنوان کشوری که «آرای مردم خود را تحمل نمی‌کند» قرار نمی‌گرفت.

این گزارش تخلفات انجام‌شده در انتخابات را در سه‌مرحله‌ی «قبل از انتخابات»، «هنگام رای‌گیری» و «هنگام اعلام نتایج آرا» دسته‌بندی کرده است. به نظر تهیه‌کنندگان گزارش، عمده‌ترین تخلف در مرحله‌ی پیش از انتخابات «استفاده وسیع و نامحدود از امکانات تدارکاتی، تبلیغاتی و نیروی انسانی دولتی» برای محمود احمدی‌نژاد یکی از نامزدهای انتخابات بود.

در مرحله‌ی اخذ رای، به نظر کمیته‌ی صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی، مهمترین تخلف «چاپ انبوه و بی‌سابقه تعرفه‌ها» بود. گفته شده که در انتخابات اخیر بیش از ۵۹ میلیون برگه‌ رای چاپ شده بود. بنا بر گزارش ستاد موسوی، می‌بایست ۲۰ میلیون برگه از این تعداد موجود باشد، اما سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست. ستاد موسوی همچنین می‌گوید، «گزارش‌هایی مبنی بر وجود تعرفه‌های بدون شماره سریال که در شب ۲۲ خرداد ۸۸ به چاپ رسیده است، وجود دارد که این امر در تاریخ انتخابات بی‌سابقه بوده است.»

وجود این همه تعرفه‌ی اضافی در حالی است که در روز رای‌گیری بسیاری شعبه‌های اخذ رای در استان‌ها با کمبود برگه‌های رای مواجه بودند.

به نظر ستاد میرحسین موسوی، یکی دیگر از موارد تخلف در مرحله‌ی اخذ رای «تهیه و تأمین مهرهای انتخاباتی به میزان حیرت‌آور قریب به دو و نیم برابر تعداد شعب و نیز تحویل دو مهر به هر شعبه اخذ رأی» بود. به نظر ستاد موسوی، این اقدام غیرقانونی و زمینه‌ساز تقلبات فراوان بود.

جلوگیری از فعالیت نمایندگان موسوی

اعتراض‌ها به نتایج انتخابات در ایرانBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: اعتراض‌ها به نتایج انتخابات در ایران در ادامه‌ی گزارش کمیته‌ی صیانت از آرای ستاد موسوی آمده است، «طبق قانون حضور نمایندگان نامزدها، از روز اول خرداد ۸۸، نمایندگان مهندس موسوی می‌توانستند در هیأت‌های اجرایی حضور یابند. در حالی که در هیچ نقطه کشور به دلیل امتناع فرمانداران و دستور وزارت کشور، امکان حضور آنان تا روز رأی‌گیری ممکن نگردید.»

براساس گزارش ستاد میرحسین موسوی، در روز اخذ رای‌ نیز به اشکال مختلف مانع از حضور به‌موقع نمایندگان وی در شعبه‌های رای‌گیری شدند. موارد این تخلفات با جزئیات بیشتر در گزارش ستاد موسوی آمده است. در این گزارس هم‌چنین گفته شده، «از فعالیت قانونی بسیاری از نمایندگان مهندس موسوی در هنگام پلمپ کردن صندوق‌ها و رؤیت شناسنامه رأی دهندگان، جلوگیری می‌کردند و به تذکرات ایشان در ممانعت از تبلیغات غیرقانونی کاندیدای دولتی توسط بعضی از اعضا و نظار شعب وقعی نمی‌نهادند.»

در گزارش ستاد موسوی گفته می‌شود وضعیت صندوق‌های رای پیش از آغاز رای‌گیری شبهه‌ناک بوده و «هیچ اطمینانی وجود ندارد که صندوق‌ها قبل از پلمپ شدن، با آراء مورد نیاز و مهندسی شده از قبل، پر نشده باشد.»

براساس گزارش ستاد موسوی، نمایندگان نامزدهای رقیب به دلیل مانع‌تراشی‌های فرمانداری‌ها و نمایندگان وزارت کشور امکان حضور به‌موقع در شعبه‌های اخذ رای را پیدا نکردند و نمایندگانی که موفق به حضور شدند، غالبا با اصرار و تاکید غیرقانونی «راه ندادن» یا «اخراج» مواجه گردیدند.

در خصوص تخلف انجام‌شده در مرحله‌ی اعلام نتیجه انتخابات، ستاد میرحسین موسوی نوشته است: «در این مرحله، سرعت عجیب اعلام نتایج نهایی آراء حتی در زمانی که رأی‌گیری در جریان بود، خبر از ارائه آماری غیرواقعی می‌داد. به ویژه وقتی در مرحله تجمیع، وجود نمایندگان نامزدهای غیردولتی کان لم یکن بوده و آنان هیچ اطلاع و نظارتی بر چگونگی تجمیع و اعلام آن نداشته‌اند و از شنیدن آمار رادیو اظهار تعجب نموده‌اند.»

نتایج اعلام‌شده انتخابات ۲۲ خرداد علاوه‌بر نامزدها، با ناباوری انبوهی از رای‌دهندگان ایرانی مواجه شد. همین بی‌اعتمادی موجب گسترش اعتراض‌ها و بحران بی‌سابقه‌ای در ایران شد که اکنون بیش از ده روز است که ادامه دارد.
نام
پیام
Write all letters which are not black!
حروفی که سیاه نوشته نشده در پنجره وارد کنید.

روز نوشتها

یادها

شعرها

از دیگران

من و جنهایم

داستانها

انتخابات