مصاحبه اشپیگل قسمت دوم   2009-06-30 11:53:25

س- خمینی در مصاحبه‌ی با اشپیگل در سال ۱۹۷۸ گفت : «جامعه آزاد خواهد بود. هرگونه سرکوب و فشار از بین خواهد رفت.»

ج- رهبر انقلاب خمینی یک شخصیت کاریزماتیک بود. در اول انقلاب ۹۵ در صد و در پایان عمرش بیشتر از ۷۰ در صد ایرانیها طرفدار او بودند. خامنه‌ای چنین شخصیتی نیست. او در حال بریدن بند عدالتی است که می‌بایستی مابین رهبر مذهبی و مردم وجود داشته باشد. وقتی که همراه با احمدی‌نژاد از دخالت خارجیان در حوادث اخیر صحبت می‌کند، مرا دقیقاً به یاد شاه می‌اندازد. او نیز درست همینگونه استدلال می‌کرد و نمی‌توانست به بیند که در مقابل جنبش دمکراتیک مردم خودش قرار دارد. شاه در پایان کار خود فقط به نگهداری قدرتش می‌اندیشید. خامنه‌ای نیز طور دیگری نمی‌اندیشد.

س- ولی هنگامیکه شاه مقام خود را از دست داد، به نظر می‌رسد که خامنه‌ای و احمدی‌نژاد محکم بر روی زین نشسته‌اند. آنها پست‌های کلیدی را به افراد خودشان سپرده‌اند.

ج- این ظاهر قضیه است. ولی ایران همان کشوری نیست که قبل از این تظاهرات بود. من حتی می‌توانم تصور آن را بکنم که رئیس مجلس خبرگان علی‌اکبر رفسنجانی رهبر مذهبی را برای ادای توضیحات به این مجلس فرا بخواند. این مجلس حتی حق عزل او را نیز دارد. در آن صورت احمدی‌نژاد نیز همراه او رفتنی است.

س- اما برای این کار باید اکثریت آیات عظام در مقابل این دو بایستند.

ج- نارضایتی آیات عظام قم نسبت به تکبر احمدی‌نژاد در حال افزایش است. فقط از هر دوازده آیت‌الله یکی به او تبریک گفته است. در سرتاسر کشور خیلی از آنها از جمله معلم ارجمند من حسینعلی منتظری تقلب در انتخابات را بشدت محکوم کرده‌اند.

س- آیا برای حمایت از اپوزیسیون، کاری از دست کشورهای خارجی بر می‌آید؟

ج- خیر. ایرانیها باید به تنهائی در این مبارزه پیروز بشوند. به نظر من رئیس جمهور امریکا باراک اوباما تا بحال خیلی عاقلانه رفتار کرده و بهانه‌ای بدست هوچی‌ها در ایران نداده است. بطوری که ادعای احمدی‌نژاد که نا آرامی‌ها کار امریکاست، پوچ از آب در آمده است.

س- اوباما هر دو کاندیدا یعنی احمدی‌نژاد و موسوی را با همدیگر مقایسه کرده و گفته است که فرق ما بین آنها خیلی جزئی است. حق با او است؟

ج- هم درست است و هم درست نیست. در باره‌ی برنامه‌ی اتمی و سیاست اسرائیل فرقشان جزئی است. در باره‌ی برنامه‌ی غنی‌سازی شما در ایران سیاستمداری را نمی‌توانید پیدا کنید که نظر دیگری داشته باشد. ولی وقتی که صحبت از دمکراسی است فرق ما بین این دو خیلی زیاد است. موقعی که نگاه احمدی‌نژاد به این مسئله پرخاشگرانه است، موسوی قانونگرا و طرفدار قانون اساسی است. به نظر من امروزه مهمترین مسئله دمکراتیزه کردن کشور است. مسائل دیگر از جمله برنامه‌ی اتمی اهمیت درجه دوم دارند.

س- ولی خیلی از سیاستمداران غربی در این باره نظر دیگری دارند.

ج- هر کسی که امروزه مسائل اتمی را پیش بکشد، در ایران به حرفش گوش نمی‌دهند. در خیابانهای ما خون ریخته می‌شود و شما همه‌اش از من در باره‌ی مسائل اتمی می‌پرسید.

س- در غرب بعضی‌ها ترس از این دارند که در صورت دست یافتن ایران به بمب اتمی وضع برای تمام جهان بدتر از این بشود.

ج- ما بیشتر از همه نگران اسرائیل هستیم. این کشور انرژی اتمی را در خدمت ارتش قرار داده است. هر مسلمانی و حتی هر انسانی از اسرائیل می‌ترسد. بخاطر همین باید انبارهای اسلحه‌ی اتمی اسرائیل تحت کنترل سازمان ملل در آید.

س- آیا ما بدرستی متوجه منظور شما شدیم. صرف نظر از اینکه چه کسی در این جنگ قدرت پیروز بشود، تغییری در برنامه‌های اتمی ایران رخ نخواهد داد؟

ج- هر حکومتی در ایران حق استفاده‌ی صلح آمیز از انرژی اتمی را برای خود محفوظ نگه خواهد داشت...

س- ... موضوع اصلاً این نیست. صحبت ما در باره‌ی بمب اتمی است.

ج- ایالات متحده صاحب بمب اتمی است. اسرائیل نیز آنرا دارد. چیزی که در باره‌ی کشور من گفته می‌شود، مسئله‌ی امکانات و احتمالات است نه واقعیت موجود. اگر بمب اتمی چیز بدی است در ان صورت باید برای همه‌ی کشورهای دنیا بد باشد نه فقط برای کشورهائی که در مقابل امریکا قرار دارند. در غیر این صورت می‌توان از رفتار دوگانه سخن گفت.

س- اگر امریکا و یا اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران حمله کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟

ج- این مخالف هر گونه ارزش اخلاقی است. ایرانیها صرف نظر از مذهب و روش سیاسی‌شان یکپارچه در مقابل آن مقاومت خواهند کرد.

س- به نظر شما دورنمای ایران در ۵ سال آینده چگونه خواهد بود؟

ج- امیدوارم ما تا آن وقت ایرانی دمکراتیک داشته باشیم. کشور من این توانائی را دارد که به یک کشور دمکراتیک نمونه بدل شود.

س- نقش شما در این روند چیست؟

ج- من به کشور باز خواهم گشت. اما نه در این روزها. اگر حالا به ایران برگردم من نیز راهی زندان خواهم شد. شرائط در آنجا وحشتناک است. دوست من دکتر سعید حجاریان احتیاج مبرمی به دارو و مراقبت پزشکی دارد. آنهم نه در زندان بلکه در یک بیمارستان. و من شنیده‌ام که دوستان من مصطفی تاج‌زاده و عبد الله رمضان‌زاده مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. رمضان زاده سخنگوی دولت پریزیدنت خاتمی و تاج‌زاده معاون وزیر کشور در کابینه‌ی او بود.

س- شما خود ۱۸ ماه در زندان مشهور اوین زندانی بودید.

ج- من به ایران باز خواهم گشت و حاضر هستم دوباره به زندان بروم. اما به شرط محاکمه در یک دادگاه علنی.

س- در یک ایران دمکراتیک حاضر به قبول یک پست سیاسی هستید؟

ج- من به عنوان یک روشنفکر، نویسنده و استاد نقش مهمی دارم. و ما در ایران رهبران برجسته‌ی سیاسی داریم. مثل موسوی.

س- آیت الله کدیور بخاطر این مصاحبه از شما تشکر می‌کنیم


نام
پیام
Write all letters which are not black!
حروفی که سیاه نوشته نشده در پنجره وارد کنید.

روز نوشتها

یادها

شعرها

از دیگران

من و جنهایم

داستانها

انتخابات