دویچه وله احمدی نژاد ننگ کشور خود است.   2009-09-19 12:03:49

جهان | 19.09.2009
وزیر امورخارجه آلمان: «احمدی‌نژاد ننگ کشور خود است»

سخنان احمدی‌نژاد در روز قدس واکنش شدید کشورهای غربی را در پی داشت. رئیس‌جمهور ایران در حالی دست به انکار مجدد هولوکاست ‌زد که هزاران نفر از مردم معترض به نتایج انتخابات در تهران و دیگر شهرها، علیه وی شعار می‌دادند.


فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امورخارجه آلمان، به خاطر سخنان یهودی‌ستیزانه و انکار دوباره هولوکاست، به شدت از محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد. در این حمله کم‌‌سابقه، وزیر امورخارجه آلمان در روز جمعه ۱۸ سپتامبر در برلین گفت: احمدی‌نژاد «با بیان مهملات و اراجیف غیرقابل تحمل ننگ کشور خود است.»

اشتاین‌مایر در اعتراض به سخنان احمدی‌نژاد افزود: «این یهودی‌ستیزی آشکار، باید از سوی ما بطور مشترک محکوم شود. در آینده نیز ما در مقابل یهودی‌ستیزی دست به مقابله خواهیم زد.»

واکنش شدید کشورهای غربی به انکار مجدد هولوکاست

دولت آمریکا نیز سخنان احمدی‌نژاد را محکوم کرد. احمدی‌نژاد برای چندمین بار متوالی کشتار میلیون‌ها یهودی در خلال جنگ جهانی دوم را افسانه و غیرواقعی خواند. رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، گفت: «رئیس‌جمهور ایران با سخنان خود هر چه بیشتر کشورش را در جهان به انزوا می‌کشاند.»

دیوید میلیبند، وزیر امورخارجه بریتانیا، نیز «انکار مجدد هولوکاست از سوی احمدی‌نژاد را انزجارآور» دانست. به گفته میلیبند سخنان احمدی‌نژاد نشانگر بی‌اطلاعی وی است و شایسته رئیس‌جمهور ایران نیست. وزیر امورخارجه بریتانیا همچنین از جامعه بین‌المللی خواست، که در مقابل این تحقیر وتوهین‌ها ایستادگی کند.

به گفته کارشناسان سیاسی، احمدی‌نژاد با این سخنان زمینه بسیار نامطلوبی را برای حضور خود در سازمان ملل متحد در هفته آینده فراهم کرده است. پیش از این نیز سخنان یهودی‌ستیزانه احمدی‌نژاد و انکار هولوکاست از سوی وی موجی از اعتراضات را در کشورهای جهان برانگیخته بود.


نام
پیام
Write all letters which are not black!
حروفی که سیاه نوشته نشده در پنجره وارد کنید.

روز نوشتها

یادها

شعرها

از دیگران

من و جنهایم

داستانها

انتخابات