متن سخنرانی سایت تغییر   2009-09-24 15:05:52

آیت‏الله علی‏محمد دستغیب: هنوز هم دیر نشده، از موسوى و خاتمى و کروبى دعوت کنید
تاریخ : ۲ مهر ۱۳۸۸ • دسته: گزیده اخبار

متن سخنرانی آیت‏الله علی‏محمد دستغیب در مجلس خبرگان به این شرح است:

حضور محترم اعضاى خبرگان رهبرى

سلام علیکم
چند نکته را متذکر مى‏شوم امید است مفید واقع شود.

۱ – توجه به قانون اساسى: همه مى‏دانیم که این قانون مخالفتى با قرآن و سنت ندارد که مجتهدین بزرگ و روشنفکران صحیح آنرا تدوین کردند و به نظر امام امت‏(رحمه الله) رساندند. امّا حافظ این قانون اساسى کیست؟ آیا بجز خبرگان ملت کسى مى‏تواند باشد؟ تخلّفات از این قانون اساسى، را چه کسى باید پیگیرى کند و چه کسى جوابگو باشد؟ عهده‏دار آن تنها خبرگان است. اما چه شده که در مواقع لزوم که باید تشکیل جلسه دهد و تخلّفات از قانون اساسى را پیگیرى کند، نمى‏کند و یا نمى‏تواند؛ و ریاست مجلس که با رأى بیش از ۵۰ نفر تعیین شد نتوانست اعلام تشکیل جلسه نماید.

این نیست مگر عدم توجه کامل شوراى نگهبان به فلسفه وجودى قانون اساسى که از جمله تعیین اعضاى آن، که اینجانب پیشنهاد دادم تأیید دو نفر از علماى برجسته قم کافیست امّا کسى اعتنا نکرد، و چه خوب بود که حداقل جناب آیت‏اللَّه هاشمى پیگیرى مى‏کردند تا امروز اینگونه نمى‏شد؛ و آن همه سؤالات و انتقادات در انتخابات از قبل و بعد از آن بى‏جواب کافى نمى‏ماند. مردم مى‏دانند که اصل ولایت فقیه در قانون اساسى است و قبول دارند، امّا اگر قانون اساسى رفت چیزى به نام اصل ۵ و یا ۱۱۰ هم نخواهد بود.

۲ – مسأله تخریب یاران امام و کسانى که سالها براى استقرار نظام جمهورى اسلامى ایران از جان و مال و آبرو دریغ نکردند: این تخریب از چهار سال پیش ظهور پیدا کرد تا این اواخر که صدا و سیما سنگ تمام گذاشت؛ چهره‏هاى سرشناس از جمله آیت‏اللَّه رفسنجانى، حجّةالاسلام و المسلمین کروبى، و جنابان دو سید بزرگوار خاتمى و میر حسین موسوى چنان خدشه‏دار کرد که فریاد دوست و خنده‏هاى دشمن به آسمان رسید. آیا آنچه گذشت شرعى بود؟ مطابق قانون اساسى و آنچه از آن منشعب مى‏شود بود؟ پس چرا شما خبرگان ساکت بودید، آیا غم خوردن و نشستن کافى است.

۳ – چرا دستهاى مرموز انجمن حجّتیّه را که امام امت‏(رحمه الله) آنها را خطرى براى انقلاب مى‏دانست، در پشت صحنه لمس نمى‏کنید چه اشخاصى قواى سه گانه مقنّنه، قضائیه و مجریه را دور زده‏اند. چه شده که کسى مسئول آنهمه اتّفاقات غیر قانونى نیست. چه شده که صداى فریادرسى و عدالتخواهى با حکومت نظامى جواب داده مى‏شود. آیا اینها غیر از وجود بیگانگان به انقلاب، در پشت صحنه مى‏باشد.

علماى بزرگ ما همانند شیخ مرتضى انصارى، میرزاى شیرازى، سیدنا الاصفهانى، سیدنا الیزدى و امثالهم(رحمهم الله) که فدایى امام عصر(ارواحنا فداه) بودند، امّا هیچگاه در فکر این نبودند که جامعه را خراب کنند تا زمینه براى ظهور پیدا شود.

۴ – این چه وضعى است که جامعه را فرا گرفته و حتى مجلسین را، که هر صاحب نظرى و مرجع و مجتهدى انتقاد مى‏کند عده‏اى آماده شده به پشتیبانى نیروهاى خاص به هر قیمتى او را از صحنه محو کنند تا عده‏اى خواب راحت نمایند.

۵ – خبرگان مأمور حفظ احکام اسلام و حفظ اعتقادات مردم به قرآن و سنت پیغمبر(صلّی الله علیه و آله) و اهل بیت عصمت است و این وظیفه مهم در این گیر و دارها ایفاء نشد و متأسفانه زحمات علماء مقدارى رکود پیدا کرد.

۶ – در خاتمه هنوز هم دیر نشده، از این مجلس مى‏خواهم و همچنین از ریاست محترم مجلس که از حضرات موسوى و خاتمى و کروبى دعوت شود سخنانى که دارند بزنند همه چیز را تمام‏شده ندانید. مردم امیدشان به شما است.

توضیح مطلب: کتمان کردن بی اعتمادی قسمتی از جامعه و بی توجّهی به آن دور از انصاف است؛ از جمله: اعتراض علما و اساتید دانشگاه و غیرهما. لازم است این بی اعتمادی را به حداقل رساند؛ چنانچه دعوت از آقایان موسوی و کروبی در این اجلاسیّه میسّر نیست، اجازه داده شود که در یک دعوت از طرف صدا و سیما و اگر نمی شود، از طریق سایت مجلس خبرگان اعتراضات خود را بیان کنند و افراد خبرگان نسبت به تخلّف یا عدم تخلّف از قانون اساسی نظر خود را بیان کنند.

سید على محمّد دستغیبنام
پیام
Write all letters which are not black!
حروفی که سیاه نوشته نشده در پنجره وارد کنید.

روز نوشتها

یادها

شعرها

از دیگران

من و جنهایم

داستانها

انتخابات